نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دلیل نورگیر نبودن منزلتان، از خیر خرید گیاهان آپارتمانی گذشته اید. اما از آنجایی که بشر برای هر مشکلی راه حلی پیدا می کند، این امر نیز با استفاده از تکنولوژی نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی، امکان پذیر شده است. اما این نور مصنوعی چگونه تامین می شود؟

با ما همراه باشید تا شما را با این تکنولوژی کاربردی آشنا کنیم.

تغذیه گیاهان از نور مصنوعی

گیاهان آپارتمانی برای رشدشان به نور کافی نیاز دارند. سایر شرایطی که برای نگهداری یک گیاه لازم است؛ مانند آبیاری و هوای مورد نیاز، چه در گلخانه و چه در طبیعت یافت می شود. اما برخی از آپارتمان ها نور کافی ندارند و همین امر سبب می شود تا یکی از شرایط مهمی که برای ادامه حیات گیاه لازم است، موجود نباشد. البته در شرایطی هم منزل شما نور کافی دارد اما، گیاه شما در محیط های کم نور بهتر رشد می کند و قرار دادن آن در جلو پنجره، باعث از بین رفتنش می شود. بنابراین در شرایط گفته شده، از لامپ هایی استفاده می کنیم که به چراغ رشد گیاه معروف هستند. این لامپ ها در فریم های خانگی و گلخانه ای قابل استفاده می باشند و نوری ملایم را برای تغذیه گیاه شما فراهم می آورند.

تعریف ما از نور مصنوعی چیست؟

تابش نور از هر جسمی به غیر از خورشید را نور مصنوعی می گویند. این نور از ساخته های دست بشر است.

قدمت نور مصنوعی به بیش از نیم قرن پیش باز می گردد. زمانی که از اولین لامپ های LED ساخته شده در کارخانه، برای تامین نور گیاهان گلخانه ای استفاده می کردند. اولین LED ها در سال ۱۹۶۲ میلادی تولید شد که با نور قرمز رنگ وارد بازار شدند. رنگ قرمز این لامپ ها به دلیل وجود ترکیبات (آلومینیوم، گالیوم و آرسناید) در فرآیند ساخت آن ها بود. پس از آن ال ای دی های سبز، زرد، نارنجی و آبی در دهه ۷۰ میلادی تولید شدند.

اما بشر به این حد از تکنولوژی قانع شد و برای تولید نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی، تلاش بیشتری کرد. رفته رفته بهره وری این لامپ ها افزایش یافت و در اوایل دهه ۹۰ میلادی به صورت گروهی و کارایی بالاتر وارد بازار شدند.

مزایای استفاده از نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

دلایل قانع کننده زیادی وجود دارد که شما را ترغیب به استفاده از نور مصنوعی بکند. از جمله این دلایل می توان به:

۱. کم مصرف بودن لامپ های LED

۲. تسریع رشد گیاهان

۳ ایجاد طیف های مختلف برای فتوسنتز گیاهان آپارتمانی (این طیف های مفید در اندازه یک نانومتر هستند).

۴. عدم تولید گرما

۵. حداکثر بازده روشنایی از انرژی مصرفی

۶. طول عمر زیاد نورهای LED

۷. عدم افت نور با گذشت زمان

در کنار همه مزایایی که به آن ها اشاره کردیم، تنها عیب لامپ های LED هزینه تولید اولیه آن ها می باشد که البته این مبلغ تمام شده در ایران، در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین تر است.

چرا از نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنیم؟

نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی شما بسیار مناسب است؛ از آن جهت که کاربردهای بسیاری دارد. البته منکر ویژگی های خوب نور طبیعی نیستیم، اما واقعیت این است که گیاهان در طیف های خاصی از نور، رشد بهتری دارند. از لحاظ تغذیه نوری، گیاهان به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

۱. سایه دوست

۲. خنثی

۳. آفتاب دوست

گیاهان سایه دوست

گیاهان آپارتمانی سایه دوست به نور کمی برای رشد نیاز دارند و مناسب ترین نوع برای فضای داخل آپارتمان هستند. لوکس نوری این دسته از ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد است.

گیاهان با نور خنثی

این گیاهان به مقدار متعادلی از نور نیاز دارند. علاقه ای به نور شدید و یا نور کم ندارند. لوکس نوری این دسته بین ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ واحد می باشد.

گیاهان آفتاب دوست

این گیاهان خواهان نور شدید هستند و به آن ها اصطلاحا آفتاب دوست گفته می شود. تمامی گل و گیاه های زینتی در این دسته قرار دارند و لوکس نوری آن ها بین ۵۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ است. لوکس نوری ۱۵۰۰۰ مناسب گیاهان استوایی می باشد.

روش ایجاد نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

حالا که متوجه شدیم هر کدام از گیاهان به چه طیفی از نور نیاز دارند، وقت آن است تا نور مصنوعی مناسب را برایشان فراهم کنیم. البته یک نکته را به یاد داشته باشید که هیچ گاه گیاهان مختلف را در یک نقطه از منزل قرار ندهید و هر کدام را در جایی که برایش مناسب تر است، بگذارید.

ایجاد نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی از گذشته مورد توجه انسان ها بوده است. چرا که در بسیاری از موارد، ماندگاری گل های چیده شده ای که تحت نور مصنوعی پرورش یافته بودند، بسیار بیشتر از گیاهانی بود که تحت نور طبیعی رشد کرده بودند. دلیل هم واضح است؛ به دلیل طیف نوری مناسبی که نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی ایجاد می کند. در گذشته از نورهای متال هالید، نورهای بخار سدیم و یا لامپ های فلوئورسنت برای رشد گیاهان استفاده می شد؛ اما هیچ کدام از آن ها قابل قیاس با لامپ های LED نیستند. لامپ های LED برتری زیادی نسبت به لامپ های HPS دارند که همین موضوع باعث منسوخ شدن تکنولوژی HPS و رشد تکنولوژی LED شد.

در ادامه به ذکر دلایل این اتفاق می پردازیم.

  1. طیف نوری مناسب تر
  2. راندمان نوری بالاتر
  3. عدم تولید حرارت
  4. انتقال گرمای کمتر
  5. سازگاری کامل با محیط زیست
  6. طول عمر
  7. تفاوت در زوایای تابشی و لوکس نوری
  8. یکنواختی نور محیط
  9. افت ولتاژ ناچیز
  10. استفاده از باتری های خورشیدی در گلخانه ها

روش های استفاده از نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

1. استفاده از پروژکتورهای LED برای گیاهانی با لوکس نوری بالا. این پروژکتورها، محیطی به اندازه ۱ متر مربع را پوشش می دهند.

۲. استفاده از والواشر ها که برای محیط های گلخانه ای با کاشت خطی مناسب هستند.

۳. لامپ های سرپیچ دار که مناسب منازل هستند. شما می توانید انواع این لامپ ها را با توان های متفاوت خریداری کنید. البته قبل از خرید، حواستان به نوع و حجم گیاهان تان باشد.

امید است که این مطلب برای شما خواننده گرامی مفید واقع شده باشد. با خرید از وبسایت حریرگل، سرسبزی را به خانه‌تان دعوت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *