گیاه اشرفی یا پیچک سوئدی

گیاه اشرفی یا پیچک سوئدی

گیاه اشرفی یا پیچک سوئدی

منشاء این گیاه مناطقی با آب و هوای گرمسیری است. بنابراین برای نگهداری از آن در آپارتمان باید بتوانیم شرایطی مشابه زادگاهش فراهم کنیم. اشرفی نیاز نوری زیادی ندارد در واقع بهترین شرایط نوری برای گیاه اشرفی یا پیچک سوئدی نور غیر مستقیم ملایم یا روشنایی متوسط است. از آن جا که با توجه به عادت رشد این گیاه روی سطح خاک پوشیده می ­شود و برای آبیاری نمی­توانیم روی سطح خاک را  ببینیم بهتر است هفته ای دو مرتبه آبیاری انجام دهیم. اشرفی به راحتی با تقسیم بوته ، قلمه گرفتن از ساقه ها و یا از طریق بذر تکثیر می­ شود اما تکثیر با استفاده از قلمه­ی ساقه به مرتب شدن وضعیت ظاهری گیاه هم کمک می­کند.

در این حالت از شاخه های بلند و بی نظم گیاه اصلی، 10 الی 15 سانتی متر جدا کنید و در خاک قرار دهید تا ریشه دار شوند. در این مدت رطوبت خاک را از طریق آبیاری منظم و رطوبت نسبی اطراف قلمه ها را از طریق کشیدن پلاستیک منفذ دار روی قلمه ها تامین کنید. اشرفی نسبت به بافت و ساختمان خاک حساسیت چندانی ندارد ولی بهتر است از خاک مخصوص گیاه آپارتمانی استفاده شود. این گیاه نسبت به سرما مقاومت زیادی ندارد بنابراین در فصول سرد نباید در فضای باز نگهداری شود.

این گیاه یک گیاه پوششی برگ زینتی است و علاوه بر پوشاندن سطوح قابلیت آویز شدن هم دارد، بعضا گل هایی به رنگ سفید و بنفش روی بوته ­ی گیاه دیده می­شوند، این گل ها با دوام نیستند و زیبایی چندانی هم ندارند.کود دهی به این گیاه باید در فصول رشد یعنی تابستان و بهار انجام شود.عوامل مختلفی در رنگ پریدگی گیاه نقش دارد که از مهم ترین آن ها تامین نشدن نیاز نوری گیاه است. بهتر است برای تامین رطوبت نسبی هوای اطراف گیاه غبارپاشی انجام دهید یا از دستگاه بخور سرد استفاده کنید اما ضروری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *